Myslíte si, že od dneška již nemůžete s autem na letních pneumatikách vyjet a čeká vás pokuta? Nikoli. Povinnost mít na autě zimní pneumatiky upravuje zákon a to následovně:
Dle §40a zákona č. 361/2000 Sb.:
(1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud:
a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo
b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3500 kg nejméně 6 mm.
(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí
Na letňákách v zimě můžeme, ale jen za dobrého počasí
Co to tedy znamená? Zimní pneumatiky (označením M+S) v tomto období musíme mít obuté vždy, pokud se na komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, případně pokud lze takovou situaci během jízdy vzhledem k aktuálním povětrnostním podmínkám předpokládat. To znamená, pokud teploměr jako dnes ukazuje 20°C a rosničky v televizi hlasí babí léto na dalších několik dnů, není potřeba se stresovat a můžete zatím vesele jezdit na letních. Zkrátka pokud je sucho, případně mokro a nelze vzhledem k teplotám nebo aktuálnímu počasí předpokládat, že bude mrznout nebo sněžit, lze zcela bez problémů použít vůz na letních pneumatikách. Ale samozřejmě neručíme za možné případné dohady s hlídkou policie.
Další výjimkou je stav krajní nouze. Například pokud vezete akutně někoho do nemocnice, případně pomáháte odvracet živelnou pohromu, nemusíte mít na autě zimní pneumatiky. Tady bude možná také obtížnější obhajoba ve správním řízení, ale s dostatkem důkazů na vaší straně by s tím problém být neměl.
Pozor na značku zimní výbava!
Pozor na úseky označené značkou „zimní výbava C15a“ – zde je povinnost mít zimní pneu za každého počasí. Absurdní je, že značka platí celý rok, může být však doplněna dodatkovou tabulkou upravující datum její platnosti.
A nejde jen o úseky horských silnic, ale i o značnou část dálnice D1. Přehled úseků naleznete na webu zimni-znacka.cz nebo v mapě pod článkem.
Nejsou zimní pneu jako zimní pneu!
Pro zimní pneumatiky také platí několik omezení. Zatímco zákonem stanovený limit pro minimální hloubku dezénu pneumatiky je 1,6 mm, pro zimní pneumatiky na osobních autech jsou to 4 mm. Pokud tedy mají vaše zimní pneumatiky hloubku dezénu například 3 mm, nelze je již označit jako pneumatiky zimní, ale zároveň pořád vyhovují zákonu. Je to tedy, jako byste jeli na letních.
Určitě neriskujte a pneumatiky, co nejdříve přezujte! Zimní pneumatika má lepší přilnavost než letní už od 8°C. A také při aktuálním zvláštním chování počasí nikdy nevíte, kdy začne sněžit, i když před 2 hodinami to bylo na kraťasy.
Ale rozhodně, pokud ještě nemáte přezuto, můžete být zatím při aktuální předpovědi počasí v klidu a pokuta by Vás až na uvedené úseky neměla potkat. Přejeme Vám šťastné zimní kilometry a pokud snad zase příjde zima, podívejte se jestli by ji nestálo za to přívítat v nové čtyřkolce na operák - nabídky vozů na operativní leasing 4x4 od 5655 Kč bez DPH zde.
Mapa úseků označených značkou ZIMNÍ VÝBAVA C15a